Zaručujeme 100% legálnosť nami predávaného softvéru. Máme už viac ako 100 000 spokojných zákazníkov v celej Európe! Ďakujeme.

Prihlásiť sa

Správa účtu

Menu

XP: Ako na zabudnuté heslo

Zabudnuté heslo k užívateľskému účtu môže priniesť mnoho starostí, pokiaľ si zvolíte zle zapamätateľné heslo alebo si ho niekam nepoznamenáte, prípadne prezieravo nevytvoríte disketu pre resetovanie hesla. Pokiaľ pozabudnete na všetky možnosti, ako predísť tejto nepríjemnej situácii, bude riešenie zabudnutého hesla zložitejšie, nie však nemožné.


Ako na to?

Stratu hesla je možné riešiť niekoľkými spôsobmi, pričom v tomto článku sa zameriame na veľmi jednoduchý nástroj, ktorý pohodlne ovládnu i menej skúsení používatelia. Týmto nástrojom je Òphcrâck a ide o Live CD s operačným systémom Linux, vďaka ktorému môžete nabootovať počítač a spustiť aplikáciu, ktorá dešifruje a zobrazí vám všetky heslá k používateľským účtom. Autori nástroja uvádzajú, že aplikácia dokáže zistiť až 99,9 % alfanumerických hesiel, je teda veľmi pravdepodobné, že svoje heslo opäť nájdete.


Vypalujeme Live CD

Najskôr je nutné si nástroj stiahnuť do počítače a súbor ISO, teda obraz disku, uložený na vašom disku, vypáliť na CD. Nástroj Ophcrack je dostupný napríklad na stránke vývojárov. Pre vypálenie ISO súboru na CD môžete využiť vypaľovací nástroj Ashampoo Burning Studio, Nero Burning Room alebo inú aplikáciu pre vypaľovanie médií. 


Nastavujeme bootovanie

Akonáhle máte ISO súbor vypálený na disk, nechajte CD vložené v mechanike a reštartujte počítač. Teraz je nutné v BIOSe nastaviť priority bootovania tak, aby bola primárnym zdrojom CD mechanika. Do BIOSu sa dostanete najčastejšie stlačením klávesu Del ihneď po reštartovaní počítača. Zmeny v BIOSe uložte a odíďte (možnosť Save & Exit Setup). Počítač sa znovu reštartuje, a pokiaľ bolo vaše nastavenie bootovania úspešné, mal by sa spustiť systém a aplikácia, ktorá zobrazí heslá k účtom.


Heuréka

Hotovo. Teraz sa len prihlásite do Windows pod heslom, ktoré vám našla aplikácia a poprípade si zmeníte heslo na lepšie zapamätateľné alebo si ho niekam poznačíte.


Nepodarilo sa?

Keď bolo vaše hľadanie i navzdory vysokej pravdepodobnosti nálezu neúspešné, je možné, že vaše heslo bolo príliš zložité, tzn. obsahovalo viac ako 14 znakov alebo obsahovalo niektoré špeciálne znaky.

Kontaktujte nás

 

Položka bola pridaná košíka