Zaručujeme 100% legálnosť nami predávaného softvéru. Máme už viac ako 100 000 spokojných zákazníkov v celej Európe! Ďakujeme.

Prihlásiť sa

Správa účtu

Menu

Triumfálne víťazstvo

Softvér predstavuje významný nákladový faktor pre každého užívateľa či spoločnosť. Je preto skvelou správou, že vďaka rozhodnutiu Súdneho dvora* Európskej únie zo dňa 03. 07. 2012 bol predaj druhotných licencií zlegalizovaný. 


*SD: „Výrobca softvéru nemôže brániť ďalšiemu predaju svojich „použitých“ licencií umožňujúcich užívať jeho programy.

Súdny dvor Európskej Únie vo svojom rozsudku rozhodol, že predaj „použitých“ (nevyužitých) softvérových licencií je legálny, a to ako v prípade licencií na hmotných nosičoch CD/DVD, tak tiež v prípade licencií zakúpených online.

Rozhodnutie Súdneho dvora vytvára pre celú Európsku úniu právnu istotu a je ním umožnené slobodné a prirodzené vytváranie konkurencie na trhu.

Predovšetkým zákazníci tak konečne môžu ťažiť z nižších cien licencií. Rozhodnutie s konečnou platnosťou potvrdzuje legitímnosť obchodu v celej Európskej únii.

 

Prečítajte si tlačovú správu Súdneho dvora Európskej únie

Rozhodnutie v kocke

  • Časovo neobmedzené softvérové licencie môžu byť voľne predávané. V prípade, že nakúpite softvér samostatne, môžete ho potom za rovnakých podmienok predať.
  • Výhradné právo autora softvéru sa vyčerpá pri prvom predaji. Kupujúci, ktorí si zadovážili počítačový program z voľného trhu, sú oprávnení tento softvér užívať.
  • Ak licenčná zmluva predaj (ďalší prevod) softvéru výslovne zakazuje, nositeľ dotyčného práva už nemôže ďalšiemu predaju brániť. Licenčná zmluva nestojí nad Európskym právom a body, ktoré sú s ním v rozpore, sú neplatné (platí najmä pre tzv. „OEM softvér“).
  • Nie je rozdiel medzi spôsobom distribúcie. Softvér môže byť šírený na CD/DVD alebo online. Nositeľ práv nemôže pri ďalšom predaji rovnakej rozmnoženiny znova požadovať odmenu, ktorú už získal pri prvom predaji. V obehu bude stále iba jedna kópia softvéru, tak prečo by za ňu malo byť zaplatené ešte raz?
 

 

 

Právo predávať „použitý“ (nadbytočný) softvér je zakotvené v čl. 4 odst. 2 Smernice Európskeho parlamentu a Rady 2009/24/ES o právnej ochrane počítačových programov, ktorý stanovuje, že sa právo na rozširovanie (ďalší prevod) počítačových programov v rámci Európskej únie vyčerpá pri prvom predaji licencie.

Smernica na stiahnutie (PDF)


 

Ako to vidíme my vo Výhodný Software?

 

So softvérom je to ako s knihami. Po tom, čo si zakúpite knihu, sa nikto ďalej nezaujíma o to, či ste knihu predali niekomu ďalšiemu, napríklad cez aukčný portál. Tým, že Vám predajca knihu predal, došlo k tzv. vyčerpaniu práv a nemôže ďalej zasahovať do predaja ďalšiemu užívateľovi.

Rovnako je to aj so softvérom. Hneď ako užívateľ odinštaluje softvér zo svojho PC, stráca úžitok z jeho vlastníctva a má právo licenciu predať niekomu ďalšiemu.

 


 

Čo o druhotnom softvéru hovoria médiá?

 
„Evropský soudní dvůr rozhodl, že prodej „použitého“ softvéru je naprosto legální. Server bpn20.cz rozebírá zajímavé rozhodnutí Evropského soudního dvora ve sporu mezi společnostmi Oracle a UsedSoft. Soud v Něměcku sice vyhrál Oracle, ale společnost UsedSoft (zabývající se koupí a prodejem „použitého“ softvéra) spor dotáhla až do Lucemburku, kde Evropský soudní dvůr rozhodl v její prospěch. Ten má v EU poslední slovo a jeho verdikty se musí řídit všechny evropské soudy.“ Prejsť na článok ...   „softvére z druhé ruky lze legálně koupit nebo prodat, stačí splnit podmínky. Za jakých okolností je možné softvére z druhé ruky bez obav koupit? Zatímco prodejci se opírají o rozhodnutí soudu, softvérové firmy varují před možnými padělky. Operační systém nebo jiný softvére o polovinu levněji než obvykle. Stačí navštívit například aukční portál eBay a zadat do vyhledávacího pole „Windows 7“ a rázem můžete vybírat z desítek nabídek s cenou v přepočtu pod tisíc Kč. Menší vadou na kráse je ale to, že se zpravidla nejedná o českou jazykovou verzi.“ Prejsť na článok ...
     
http://computerworld.cz/ostatni/evropsky-soud-prodej-pouzitych-licenci-je-legalni-48536  
„Evropský soud: Prodej použitých licencí je legální. Podle Evropského soudního dvora nemají prodejci softvéru žádné právo zakazovat další prodej použitých licencí.“ Prejsť na článok ...   „Nemusíte jít vždy s dobou. Legální softvére si pořiďte z druhé ruky, úspora může být výrazná. Starší programy jsou pro menší firmy často dostačující a na jejich nákupu lze ušetřit i více než polovinu nákladů.“ Prejsť na článok ...
     
 
„Evropský soudní dvůr rozhodl, že se právo na rozšiřování rozmnoženiny počítačového programu vyčerpá, pokud nositel autorského práva, který udělil svolení byť i s bezúplatným stažením této rozmnoženiny z internetu na nosič dat, poskytl rovněž úplatně k této rozmnoženině užívací právo (licenci) bez časového omezení.“ Prejsť na článok ...   „Zlom u Soudního dvora EU: použitý softvére lze dále legálně prodávat. Spor mezi Oraclem a německým obchodem UsedSoft, který odkupoval a dále prodával použitý softvére právě od Oraclu, je u konce. Soudní dvůr Evropské unie rozhodl ve prospěch UsedSoftu, čímž vznikl klíčový precedens i pro ostatní prodejce použitých programů.“ Prejsť na článok ...
     
 
„PRŮLOM: Další prodej použitých softvérových licencí není podle EU nelegální. Alespoň v rámci samotné Evropské unie zdá se nebude další prodej a přeprodej již jednou použitých softvérových licencí ničím nelegálním. Nový majitel je navzdory hrozbám v softvérových smlouvách o užívání právoplatným uživatelem se vším všudy.“ Prejsť na článok ...   „Prodej použitých softvérových licencí je legální, rozhodl Soudní dvůr EU. Po rozřešení sporu společnosti Oracle evropský soud rozhodl, že výrobci softvéru nemohou blokovat přeprodej již prodaných licencí. Jak jsou stanoveny podmínky?“ Prejsť na článok ...
     
 
„4.7.2012 – Rozsudek ve věci UsedSoft vs. Oracle. Soudní dvůr EU vynesl zajímavý rozsudek ve věci UsedSoft GmbH proti Oracle International Corp. (C 128/11), jehož obsahem je právní výklad institutu vyčerpání práv k rozmnoženině počítačového programu.“ Prejsť na článok ...   „Speňažiť možno aj použitý softvér. Ak ste si v minulosti zakúpili softvér, ktorý vám prestal vyhovovať, môžete ho predať ako použitý. Európsky súdny dvor rozhodol v prospech užívateľov, ktorí sa už raz zakúpený softvér rozhodli speňažiť.“ Prejsť na článok ...
     
 
„Prodej „použitého“ softvéru – zásadní rozhodnutí ESD v kauze usedSoft. Již v roce 2007 byl na portále PravoIT publikován článek Prodej softvére z druhé ruky. Je to legální? Právě tento týden měl u Evropského soudního dvora (ESD) dohru jeden ze sporů zmíněných v uvedeném článku – konkrétně se týkal možnosti dalšího prodeje softvéru, který předtím nabyvatel legálně stáhnul z internetu. Je možno uvést, že závěry ESD jsou zcela zásadní a konečně vnáší více právní jistoty do této problematiky.“ Prejsť na článok ...   „Prodej „použitého“ softvére. Je legální? Podnikatelé často řeší, co se stávajícím softvérovým vybavením při přechodu na nové softvérové řešení. Při zvažovaném prodeji „použitého“ softvére nezřídka naráží na omezování ze strany softvérových firem, které jim brání v „odprodeji“ jejich licencí. Evropský soudní dvůr letos vydal v mnoha ohledech přelomový rozsudek. Rozšířil jím mantinely prodeje i na softvére, který jeho nabyvatel legálně pořídil stažením z internetu.“ Prejsť na článok ...
     
 
„The triumphant march of used softvére. softvére represents a considerable cost factor for every company. Not least for this reason it is a great result that, thanks to the ECJ judgement of 3 July 2012, the breakthrough for trade in used softvére licenses, which has long been yearned for by industry and trade, as well as by authorities and public services, has finally been achieved.“ Prejsť na článok ...   „Workshop Marketing of digital products after “UsedSoft” aneb Budoucnost licencování. Dne 22. listopadu 2013 se na Právnické fakultě Masarykovy univerzity konal Workshop na téma Marketing of digital products after „UsedSoft“. Akci pořádal Ústav práva a technologií Právnické fakulty MU a jako přednášející vystoupil Prof. Dr. Andreas Wiebe, LL.M. (Virginia).“ Prejsť na článok ...

 

Kontaktujte nás

 

Položka bola pridaná košíka